Pandemia nie odpuszcza, przez co nasze możliwości związane ze swobodnym przemieszczaniem się na większe odległości nadal są mocno ograniczone. Ale nie ma tak wielkich przeszkód, których nie dałoby się przezwyciężyć, zwłaszcza z pomocą wyobraźni, rozwijanej poprzez czytanie.

O podróży do Afryki większość z nas – zwłaszcza w obecnej sytuacji – może tylko marzyć, ale uczniowie klasy szóstej z Harbutowic mogli „odwiedzić” ten kontynent dzięki nam. Biblioteka cały czas współpracuje z placówkami oświatowymi. Tym razem efektem współpracy z Zespołem Placówek Oświatowych w Harbutowicach jest filmik on-line pt. „Afryka - niezwykły kontynent”. Filmik ten powstał dla uczniów klasy szóstej, omawiających właśnie powieść Henryka Sienkiewicza „W pustyni i w puszczy”, której akcja rozgrywa się w Afryce. W filmiku zaprezentowane zostały propozycje książkowe, które „zabiorą uczniów w podróż z książką”. Dodatkowo zaprezentowane zostały ciekawostki dotyczące codziennego życia Afrykańczyków, pracowników Safari, czy zwierząt zamieszkujących ten tajemniczy i rozległy kontynent.

Kolejna podróż, na jaką zaprosiła czytelników Biblioteka, była jeszcze bardziej niezwykła, gdyż odbywała się w czasie. Dzięki niej mogliśmy się przenieść w legendarną przeszłość. Na facebooku Biblioteki nasi najmłodsi mogli wysłuchać m.in. „Legendy o harbutowickich Cisach” i „Legendy o Diabelskim Kamieniu”, zaprezentowanych przez Panie bibliotekarki. O odpowiednią grafikę i dźwięk zadbał już tradycyjnie Pan Maciej Ziembla. Biblioteka nie tylko promuje czytelnictwo, co jest jednym z jej podstawowych zadań, dba także o to, żeby pokazywać i doceniać to, co w naszej gminie jest wartego uwagi. Tym samym zachęcamy, żeby zagłębić się w historii poszczególnych miejscowości, zainteresować się zabytkami i przyrodą. Właśnie z tą myślą za pośrednictwem mediów społecznościowych postanowiliśmy zaprezentować „Legendy”.

Podobny cel przyświecał kolejnej inicjatywie realizowanej już od dłuższego czasu w Izbie Tradycji. Kontynuowany jest tutaj cykl „Skarby przeszłości”, w ramach którego co tydzień możemy choć na chwilę przenosić się w czasie i poznawać interesujące fakty związane z przeszłością naszej okolicy. Prezentowane są w nim nie tylko eksponaty zgromadzone w naszym „małym muzeum”, ale też wszystkie materiały związane z historią naszej sułkowickiej ziemi. Specjalnie dla odwiedzających powstała pamiątkowa pieczątka z datą powstania Izby Tradycji i z budynkiem Starej Szkoły. Bardzo się cieszymy, że proponowane przez nas działania spotykają się z dużym zainteresowaniem. Mamy nadzieję, że kolejne nasze propozycje spełnią Państwa oczekiwania.

A na koniec chcielibyśmy się podzielić z czytelnikami swoją radością. Udało nam się wprowadzić najnowszą wersję systemu bibliotecznego Libra, co usprawniło znacznie pracę związaną z obsługą użytkowników biblioteki, a czytelnikom dało możliwość „śledzenia” swojego konta poprzez sprawdzenie wcześniejszych wypożyczeń, a także  rezerwację książek. To wielka, pozytywna zmiana  w zakresie obsługi czytelników Gminnej Biblioteki Publicznej im. ks. Józefa Sadzika w Sułkowicach. Uzupełniliśmy także nasz księgozbiór o nowości wydawnicze. Znalazły się one nie tylko na bibliotecznych półkach w Bibliotece w Sułkowicach, ale także w jej filiach. Staramy się dobierać tak literaturę, aby  spełniła oczekiwania wszystkich naszych czytelników. Jest zatem w czym wybierać.

Zapraszamy wszystkich do odwiedzania naszej biblioteki, a także do wspólnych „podróży w czasie i przestrzeni”, które na pewno będą przez nas kontynuowane.

 

Tekst i fot.: Małgorzata Dzidek

 

Fotorelacja z działań prowadzonych w bibliotece i Izbie Tradycji w Sułkowicach: