Gmina Sułkowice położna jest na pograniczu dwóch grup górskich: Beskidu Średniego (Makowskiego) i Pogórza Wielickiego. Ze względu na swe walory przyrodnicze, dogodne położenie komunikacyjne oraz rozwijającą się infrastrukturę turystyczną cieszy się coraz większym zainteresowaniem wśród przyjezdnych i turystów.

Gminę Sułkowice przecina sieć tras i szlaków do których należą:

• Czerwony – tzw. Mały Szlak Beskidzki: Bielsko Biała Straconka (Beskid Mały) – Palcza – Pasmo Babicy – Myślenice - Luboń Wielki (Beskid Wyspowy)
  • Czarny: Harbutowice – Cisy Raciborskiego - Dział Bieńkowski
  • Niebieski: Brzeźnica (Pogórze Wielickie) – Las Groby – Przeł. Sanguszki – Krowia Góra – Dział Bieńkowski - Koskowa Góra - Kacwin (Spisz)
  • Niebieski: Szlak Sułkowickich Kowali: Sułkowice rynek – Rudnik Dolny – Bukowiec – Krzywaczka - Skawina
  • Żółty: Chełm nad Stryszowem – Lanckorona - Sułkowice – Pasmo Barnasiówki– Myślenice

Beskidzka Droga Św. Jakuba – na terenie Gminy Sułkowice pokrywa się z trasą żółtego szlaku turystycznego. Jest to etap  trasy z Litmanowej na Słowacji do Ołomuńca w Czechach, który stanowi jeden z etapów sieci szlaków prowadzących do grobu Św. Jakuba Starszego w Santiago de Compostela w Hiszpanii. Droga Św. Jakuba oznaczona jest białą muszlą z czerwonym mieczo - krzyżem na niebieskim tle.

szlak św. Jakuba namalowany na drzewie w lesie

Na żółtym szlaku i Beskidzkiej Drodze św. Jakuba w Paśmie Barnasiówki, fot. Paulina Węgrzyn